Programunk egyik alapvető célja, hogy a helyi közösségeket aktivizálja. Azokat az aktív időseket célozzuk meg, akik szívesen töltenék szabadidejüket óvodai gyerekközösségekben. Szívügyük a fiatal generáció nevelése, oktatása. Szeretnék életük tapasztalatait átadni, mesét olvasni, kézműveskedni, sütni-főzni, varrni, vagy bármi olyan tevékenységet együtt végezni, ami örömet okoz. A programok megszervezéséhez önkénteseket és szakmai segítséget adunk valamint segítünk az intézményi és fenntartói háttér megteremtésében.
Fontos értéknek tartjuk:
a társadalmi szolidaritást
a toleranciát
a generációk közötti együttműködést
az érzelmi nevelést
és a közösségépítést.
Célunk, hogy bekapcsolódjunk a XI. kerület 60 plusz programjába, mely egy nagyszerű program. Részletek itt olvashatók a programmal kapcsolatban:
A programunk nagyon fiatal, mi azonban mindannyian nagyon lelkesek vagyunk és hisszük és valljuk, hogy olyan öregkorunk lesz, amilyen mintát adunk fiataljainknak az idősekkel való bánás mód terén.
Szeretettel várunk mindenkit, aki szeretne a programunkhoz csatlakozni!
A legpozitívabb eredmény és egyben a legnagyobb kihívás a fejlett országok számára a meghosszabbodott élettartam. Az Európai Unió, világviszonylatban a demográfiai változások tekintetében igen különleges helyzetben van, miközben az élettartam meghosszabbodott, aközben a népessége folyamatosan csökken, azaz az európai társadalom drasztikus elöregedése kezdődött el. Különféle számítások, becsélesek szerint 2050-re a 65 éven felüliek száma a jelenlegi 67 millióról 129 millióra is növekedhet (forrás:www.csaladinet.hu), ami azt jelenti, hogy az Európai Unió népességének több mint az egy negyedét jelenhetik az idős emberek 2050-re.
1997-ben az UNESCO Hamburgi Nyilatkozatában a következő fogalmazódott meg:
„Korunkban több idős ember él a Földön, mint bármikor ezelőtt, és arányuk a
lakosság egészéhez viszonyítva tovább növekszik. Ezek az idős felnőttek
nagymértékben hozzá tudnak járulni a társadalom fejlődéséhez."
Fontos kérdésként vetődik fel, hogy miként és hogyan tudnak hozzájárulni az idős emberek a társadalom fejlődéséhez? Biztosít-e teret, lehetőséget a társadalom az idős emberek számára? Nagy probléma az idős emberek kirekesztődése, önbizalomhiánya, egészségi és megélhetési problémái. 2011 az Önkéntesség európai éve, 2012 az Aktív idősek éve lesz. E kettő együtt jár illetve együtt járhatna. Új gondolkozásmódot, új lehetőségeket kell biztosítani, amelyekben az idős emberek kompetensek és komfortosan érzik magukat. Ezáltal sikerélményekre tehetnek szert, hasznosnak, értékesnek érezhetik magukat és meghosszabbodott életüket aktívan, teljesen élhetik meg. Ez hosszútávon minden nemzedék életminőségének javulását idézheti elő.
Az Örökifjak a fiatalokért programunk, egy lehetőséget szeretne kínálni az aktív, tenni vágyó idősek számára. Programunkkal egyrészt szeretnénk a generációk közötti együttműködést szolgálni valamint a társadalmi szolidaritás alapköveit letenni, azáltal, hogy olyan kis közösségek létrejöttét segítjük, akik egymás szomszédságban élnek, akár nap mint nap találkoznak, beszélgetnek, csak még a hely, az idő és a közös érdeklődés hiányzott a kapcsolódásukhoz. Ez a tér számunkra az óvoda, a találkozási és tevékenykedési lehetőség.
Programunk kidolgozás alatt van. Ez a blog ezt a folyamatot szolgálja.
Az első minta Örökifjak közösséget a XI. kerületben szeretnénk megvalósítani, abban a kerületben, ahol a 60+ programot kidolgozták és sikeresen működtetik és bízunk benne, hogy programunkat is örömmel fogadják.
Programunk a 2011 Vodafone "Főállású Angyal" pályázatán indult és az 503 pályázó közül bekerült a legjobb 10 pályázó közé, ami nagy örömmel és lelkesedéssel tölt el minket!
A program szakmai mentora: dr. Majercsik Eszter osztályvezető főorvos, aki idősgyógyászattal és az idősek ellátásával, gondozásával foglalkozik. A Magyar Gerontológiai Társaság vezetőségi tagja és a Geriátriai Szakmai Kollégium tagja.
Az óvodai szakmai hátteret, a kelenvölgyi óvoda megbízott vezetőjének Juhász Tündének köszönhetjük.
Az önkénteseket és az Alapítványi hátteret pedig a Szívesség Közösség (www.szivesseg.net), Joós István alapító és Ipolyvölgyi Tünde az Alapítvány kuratóriumának elnöke biztosítja.
A program vezetőjeként 10 éves pedagógiai szakmai háttérrel rendelkezem, gyermekvédelemmel, önismeret fejlesztéssel, konfliktuskezeléssel, közösségi programok megszervezésével és tehetséggondozással foglalkozom. Szívügyem az érzelmi nevelés és a társadalmi felelősségvállalás, mely által a jövő generációja ápolja, megőrzi,megbecsüli, tiszteli, fejleszti és élvezi a nemzetünk és a Föld minden kincsét és szépségét.
És végül a film, amit diákjaimmal, kollégáimmal, barátaimmal és sok nyitott szívű emberrel készítettünk a programunk bemutatására: