2011. augusztus 26., péntek

100 évig, de hogyan...?

Dan Buettner és csapata a hosszú élet titka után kutatva a világ "Kék zónáit" tanulmányozta,  azokat a közösségeket, ahol az idősek élettel és energiával teli rekord-életkort élnek meg. Hogy mi is kell a hosszú élethez?Talán egy ok, amiért mindig érdemes felkelni, egy közösség, amiben jól érezzük magunkat vagy az a fontos, hogy mit eszünk vagy mindez együtt...? 

Érdekes, elgondolkodtató eredmények, melyek nem titkok, hanem generációk tapasztalatai...


Magyar felirattal, klikk ide

2011. augusztus 21., vasárnap

Kamaszfesztiválra megyünk!

2011. szeptember 9-én, pénteken a Zöld pardonban tanévnyitó Kamaszfesztivál lesz. A szervezők ebben az évben a "Találd meg a hobbidat!" hívószót adták az eseménynek. Céljuk, hogy lehetőséget adjanak minden olyan szakkörnek, klubnak, szervezetnek, művelődési háznak, egyesületeknek és alapítványnak, akik szeretnék a serdülőkorosztályt eseményeikre, programjaikra toborozni.

A felhívás minket úgy talált meg, hogy Nagy Anita az ügyvezető a Vodafone Főállású Angyal pályázatán indult résztvevőket egy Angyaltalálkozóra invitálta és úgy gondoltuk, ott a helyünk!
A csapatunk (Kata, Marietta, Éva, Évi, István és Én) pedig elkezdetünk gondolkodni és dolgozni azon, hogy miként is tudnánk programunkba vonzani a fiatalokat. 

Viszünk társas- és csapatjátékokat, lesz ötletroham faliújságunk, emberünk, aki örökifjú és még várjuk az ötleteket, fiataloktól, örökifjaktól! Jönnek velünk fiatalok és várunk örökifjakat!

Célunk, hogy a generációk közel kerüljenek egymáshoz, hogy kapcsolatok alakuljanak ki, hogy aki amiben jó és aktivizálni szeretné magát, az megtehesse és akinek pedig szüksége lenne erre a tudásra, tapasztalatra és figyelemre, az megtalálhassa. Ne hagyjuk parlagon heverni a tapasztalatinkból, az életünkből származó értékeinket, kedves Örökifjú jöjjön el erre a rendezvényre beszélgessünk és Te kedves Ifjonti Titán, gyere és kérdezz!

A társadalom összetartó erejét a szolidaritás, a tolerancia és a bizalom adja, ezekhez szükség van arra, hogy az ember nyitott legyen más korú, foglalkozású, állapotú emberekre, azaz a sokféleség (diverzitás) és a gyenge kapcsolatok (értsd: szomszédsági, klubsági, önkéntes munka stb.) olyan szociális kompetenciákat (együttműködés, csapatmunka, figyelem, empátia, segítőkészség stb.) fejleszt, mely világunkban egy harmonikus, boldog és sikeres élethez elengedhetetlen.Végül ez indulhat egy hobbiként, ami később, akár a hivatásoddá is válhat!


 Szeretettel várunk 2011.szeptember 9-én, pénteken 10 órától a Zöld pardonban minden érdeklődőt és segítőt!

Jöjjenek! Gyertek!


Szűcs Édua karikatúrája
Csermely Péter: A rejtett hálózatok ereje című könyvéből

2011. augusztus 12., péntek

Éva Zeisel, a szépség játékos keresője

Alázattal teli élet, a munka öröme és valami elképesztő energia, erő és hit, így tudnám röviden jellemezni Éva Zeiselt. 
1906. november 13-án született Budapesten Striker Éva Amália, Polányi Mihály és Wohl Cecília legidősebb gyermekeként. Kalandos, kihívásokkal teli élet, szenvedély, szorgalom és játékosság kíséri az útját a mai napig. Formatervező művész, aki "hasznos dolgok alkotójaként" határozza meg magát, egyszerűen csak tárgyakat készít - mondja magáról. Ezeknek a tárgyaknak, azonban lelkük van, minden egyes darab egy-egy érzelmet, emberi mélységet szimbolizál, lágyságuk és intimitásuk teszi annyira áthatóvá, légiessé és örök moderné.

Idén tölti be a 105. életévét Éva Zeisel. Örökifjú, a szó legnemesebb értelmében. 

Egy blogban leltem rá és azóta is hatása alatt vagyok! Csillogó szemek és derű, kívánom, hogy mindannyiunknak része legyen idős korában ennek a fantasztikus életerőnek!




"Van egy mappám, melynek Teendők a címe. Vannak terveim. Vannak megrendelőim és még mindig úgy dolgozom, ahogy mindig."


2011. augusztus 1., hétfő

Fenntarthatóság és öngondoskodás

A demográfiai robbanás a történelem folyamán megszokott értelméhez képest, egy egészen mást jelentő fogalommá kezd válni a XXI. században. A várható hosszú élettartam, elöregedő társadalmakat és gazdasági, szociális és egészségügyi problémákat vetnek fel. A hosszú élet ára jelentős kiadást ró fel, annak a Z generációnak, akik ma még tizenéves, serdülő éveiket élik és 2050-re lesznek aktív dolgozók. Bár a kutatások ezzel a generációval kapcsolatban erősen hangsúlyozzák, hogy nem a munka irányában lesznek elkötelezettek, hanem a mobilitásukat megőrizve, rugalmasan fogják kezelni a kihívásokat és ebből kifolyólag kevésbé fognak lojálisak lenni céghez, országhoz. Nem csak munkamoráljuk ad némi fejtörést, hanem egyszerűen kevesebben lesznek, ami a számítások szerint akár a század közepére 9 millióval több nyugdíjast is jelenthet, mint aktív dolgozót.

Generációk
Fotó: Stáry Lóránt

Nem véletlenül foglalkoznak egyre több fórumon az aktív időskor kérdésével, hiszen akár egy átlag francia 24 év nyugdíjjal, míg egy átlag magyar 18, 9 évvel számolhat. Azt hogy miként finanszírozza majd az állam illetve milyen kereteket teremt a boldog idős korhoz a jelenben lefektet rendszerek fogják meghatározni. 
Az építkezést, pedig alulról érdemes elkezdeni. A generációk közötti együttműködés, a társadalmi szolidaritás képezi annak a jövőbeni társadalomnak az alapját, akik az idősekkel együtt, tapasztalataikat, tudásukat megbecsülve és ezen érték felhasználása révén gazdasági hasznot is létrehoznak. A nyugdíjkorhatár kitolása nem megoldás, más rugalmas rendszerekben kell gondolkodni, olyan területekben és pozíciókban, melyekben az évek és a tapasztalatok döntőek és pár órás heti tevékenységgel fejlesztően hatnak a gazdaságra ugyanakkor az idős ember kapacitását is tiszteletben tarják. 
Emellett új gondolkodásmódra van szükség illetve vissza kell nyúlni a régi korokhoz és ugyan a többgenerációs együttélés ma már nehezen megvalósítható, de érzelmi, azonos érdeklődési közösségek létrehozásával  újra feléleszthető a nemzedékek találkozása, egymás segítése.
A közösségépítés egyben egy olyan új öngondoskodás is, ami az igen nehézkesen működő szociális ellátó rendszer hiányosságaira is megoldást nyújthat, hiszen az idős ember nincs magára hagyva, vannak, akik ránéznek és a közösségi gondoskodás, egymásra figyelés által mind testileg mind lelkileg és szellemileg karbantartják őket. A közösségi háló megtartó ereje és védelme, pedig a fiatal generációk bevonásával, nevelésével, szocializációjával megteremti azt a biztonságot, hogy a jó példa tovább adódjon és generációkról generációkra öröklődjön. Fenntartható, hiszen, akinek nincs múltja jövője sincs, hiába az itt és most világának túl hangsúlyozása valójában, azt a lecsót szeretjük, amit nagymamánk,édesanyánk főzött és azt szeretnénk ha a gyermekeink is a mi főztünk ízeit adnák tovább gyermekeiknek és nem a gyorsétkezdék művilágát...

Források: